Filmovi inspirisani životima pisaca

Naslovna fotografija: Daily.social

Iako bi bilo logičnije današnji tekst nasloviti recimo Je suis Don Quichotte i objaviti neki Šekspirov sonet, nisam od onih koji mogu tek tako pisati po narudžbi. Danas sam više u elementu da vam predstavim neke, meni drage filmove inspirisane životima poznatih pisaca. Neki od njih su biografski, neki tek djelimično bazirani na stvarnim činjenicama, a neki samo plod bogate mašte scenarista i reditelja. Prije nego što krenem s listom da vam, kako i dolikuje, čestitam praznik, Svjetski dan knjige (i autorskih prava). Inače, Unesko je, kao podsticaj čitanju, izabrao baš ovaj datum jer je na današnji dan rođen i umro Šekspir, te preminuo Migel de Servantes, dva velikana svjetske književnosti. Praznik pisane riječi proslaviću skromno u krugu porodice, s knjigom u ruci.

The End of the Tour, 2015

Odlična biografska drama o piscu Dejvidu Fosteru Volasu kojeg intervjuiše Dejvid Lipski, novinar magazina Rolling Stone. Ako volite intelektualne dijaloge o svakodnevnim temama počevši od zavisnosti od tehnologije, preko usamljenosti, pa sve do straha od pažnje i zamki popularnosti, sigurna sam da ćete uživati u britkim mislima protagonista. Film je čista književnost, vjerovatno bolji od većine adaptacija klasičnih književnih djela. Džejson Sigel je očaravajuće fantastičan u ovoj zahtjevnoj ulozi. Ljepota ovog filma se ogleda u prirodnim i vrlo realističnim razgovorima stvarnih, vjerno predstavljenih junaka.

The-End-of-the-Tour-Review
Foto: Headstuff.org

Koliko sam bila oduševljena ovim filmom potvrđuje i činjenica da je to, vjerovatno, jedini film koji sam ponovo pogledala odmah sutradan. Lažem, drugi takav je bio Captain Fantastic. Takođe, moja fasciniranost samim piscem za kojeg dotad nisam čula bila je zarazna, sve ljude iz bližeg i daljeg okruženja sam danima smarala da pogledaju film. Pretpostavivši da su djela Dejvida Volasa zanimljiva poput njega samog, te da sadrže način izražavanja i razmišljanja predstavljen u ovom filmu, tražila sam od prijateljice da mi iz Amerike donese njegovu knjigu Infinite Jest. Nažalost, knjiga još uvijek čeka svoj red. Dovoljno je reći da je ispisana sitnim slovima na preko 1000 stranica na maltene formatu A4 i da engleski na kojem je pisana nije nimalo naivan, te da pored troje djece trenutno nemam ni potreban luksuz ni koncentraciju da se prepustim istraživanju ovog pozamašnog zalogaja. Ako je, tj. kad je pročitam, prvi ćete saznati.

Genius, 2016

Ovo je baš film za istinske zaljubljenike u književnost, odnosno za odabranu publiku, ekonomskom terminologijom rečeno za tržišnu nišu. Ali, vi ste upravo to, zar ne? Radnja se dešava tridesetih godina prošlog vijeka u Njujorku gdje poznati izdavač i urednik Marks Perkins otkriva talente poput Ficdžeralda i Hemingveja. Uskoro mu pod ruke dolazi rukopis neafirmisanog autora koji odlučuje da objavi, a koji ostvaruje ogroman uspjeh. Perkins nastavlja saradnju sa Tomasom Vulfom, a među njima se ubrzo razvija i veliko prijateljstvo. Topla i nježna biografska drama, puna dinamike i zdravog humora.

Genius
Foto: The playlist.net

Rebel in the Rye, 2017

Svi već znate koliko volim i Selindžera i njegovog Lovca u žitu. Ako se tome doda da obožavam Kevina Spejsija koji se u ovom filmu pojavljuje u ulozi Vita Barneta, predavača na Univerzitetu Kolumbija i urednika magazina Story, jasno je zašto nikad ne bih propustila ovo ostvarenje. Ne mogu reći da me je film pretjerano oduševio, mnogo je zanimljiviji dokumentarac o Selindžerevom životu i stvaranju. Film ima mnogo svojih nedostataka, najveća od svih je što je kliše(t)iran, jer Selindžer je bio sve suprotno od toga. Iako najpoznatiji po svojoj privatnosti i činjenici da se potpuno izolovao od svakog oblika društvenog života, ovaj često neshvaćeni pustinjak je u mladosti žudio za slavom. Ova ekranizacija pokriva upravo taj period, period razvoja Selindžerevog samosvjesnog talenta i prepotentnog stava.

n_1
Foto: Hollywoodreporter.com

Odvažan i privlačan, žestoko se zaljubljuje u kćerku poznatog američkog dramskog pisca i nobelovca Judžina O’Nila, prelijepu i visprenu Unu koja će ga ostaviti zbog najvećeg komičara svih vremena i veliku filmsku zvijezdu, skoro četrdeset godina starijeg Čarlija Čaplina. Selindžer se potpuno predaje onome u čemu najviše uživa, pisanju i svojoj najvećoj ambiciji, da njegove priče objavljuje čuveni New Yorker. Najveći dio kultnog romana Lovac u žitu nastaće na frontu tokom Drugog svjetskog rata nakon kojeg će se kao zagriženi lovac na naciste vratiti kući oženjen Njemicom, saradnicom Gestapoa. Nego, da ne otkrivam previše, za mene svakako jedan od dražih trenutaka je činjenica koliki talenat bi bio protraćen da Selindžer nije imao ogromnu podršku i ljubav majke.

The Hours, 2002

O filmu Sati sam već pisala ranije. Ovaj izvanredni film je bio nominovan za najprestižniju filmsku nagradu i to u devet kategorija u vrijeme dok je Oskar još uvijek imao ozbiljan vrednodavni status, a Akademija cijenila istinsku umjetničku viziju i kvalitet. Inače, film je snimljen po istoimenom romanu savremenog američkog autora Majkla Kaningema koji je za ovaj savršen omaž Virdžiniji Vulf, njenom stvaralaštvu i životu ovjenčan Pulicerom. Među briljantnom postavom prednjači Nikol Kidman koja je za ovu ulogu dobila svoj prvi Oskar za najbolju glavnu glumicu. Uvijek vrijedi naglasiti da film nije snimljen po romanu Gospođa Dalovej kako to neki misle. Ovo mi je, inače, jedan od omiljenih filmova, od onih koji mi nikad neće dosaditi, jer nevjerovatno je s koliko lakoće se prepustim njegovom ambijentu, toj neopisivoj atmosferi i emociji.

the_hours_-_h_-_2002
Foto: Hollywoodreporter.com

Shakespeare in Love, 1998

Romantična komedija inspirisana životom i zabranjenom ljubavi između Šekspira i plemkinje Viole nagrađena je sa sedam Oskara uključujući onaj za najbolji film i najbolju glumicu, Gvinet Paltrou. Iako su pojedini likovi bazirani na stvarnim ljudima, dijelovi radnje upućuju na Šekspirove drame, a pojedine činjenice iz Elizabetanskog doba vjerno predstavljene, većina radnje je plod čiste fikcije. U potrazi za novom muzom, Šekspir se očajnički zaljubljuje u djevojku oduševljenu njegovom poezijom i pozorišnim predstavama, a koja, uprkos tadašnjim običajima i uostalom njenom statusu, prerušena u muškarca, rizikuje prijavljujući se na audiciju za ulogu u Šekspirovoj novoj predstavi. Tokom njihove zabranjene romanse djelo koje je počelo kao komedija prerasta u poznatu tragediju, Romeo i Julija čiji su najslavniji citati rezultat dijaloga između nesrećno zaljubljenog para.

maxresdefault
Foto: Youtube.com

Mnogo je razloga da pogledate ovaj film, pogotovo ako volite lucidni humor, prelijepu kostimografiju, živopisan portret kraljice Elizabete I, strastvene scenske nastupe, jednu vrlo slikovitu romantičnu dinamiku. U filmu se pojavljuje i Kristofer Marlou, čuveni engleski dramatičar i scena koja upućuje na Šekspirovo plagijatorstvo, Džon Vebster i drugi. Ono što vrijedi spomena je neponovljiva uloga Bena Afleka kojeg, inače, uopšte ne doživljavam kao glumca. Ova uloga mu je baš legla i iskreno, ma koliko ne volim njegove filmove, voljela bih ga vidjeti na daskama koje život znače.

Hemingway & Gellhorn, 2012

Za moj ukus pomalo razvodnjena i preduga drama o ljubavnoj vezi između književnog velikana i poznatog zavodnika Ernesta Hemingveja i pionira ratnog dopisništva Marte Gelhorn, njegove treće supruge. Hemija koja vlada između Klajva Ovena i Nikol Kidman je zaista nevjerovatna i savršeno dočarava strastvenu vezu i turbulentan brak jednog od najuticajnijih parova svog vremena. Veliki avanturisti bili su i svjedoci najvećih konflikata tog doba, te su značajni i zbog svog izvještavanja iz španskog građanskog rata. Inače, za nastanak Hemingvejevog djela Za kim zvona zvone najzaslužnija je upravo Gelhorn.

27KAUFMAN2_SPAN-superJumbo
Foto: Vulture.com

Sylvia, 2003

Film prati istinitu priču o romansi između istaknutih pjesnika Silvije Plat i Teda Hjuza od njihovog susreta na Kembridžu do njenog preranog samoubistva. Izvanredna studentkinja i Fulbrajtova stipendistkinja patila je od duboke depresije. S druge strane, Tedova harizma, slava, prirodni talenat i lakoća pisanja privlače mnoge žene. Boreći se sa stvaralačkom blokadom i odgajajući djecu, Silvija živi u sjenci muževljeve pjesničke karijere, te ga optužuje za nevjerstvo. Film je, baš kao i Silvijina poezija i uostalom sam život, prožet zloslutnom atmosferom, dubok, pun bola i težak kao i njen tragični svršetak.

Sylvia Movie - Gwyneth Paltrow
Foto: Madeinatlantis.com

Finding Forrester, 2000

U potrazi za Foresterom je jedna vrlo inspirativna i topla ljudska priča o mladom košarkašu sa književnim talentom koji igrom slučaja, svojevrsnom opkladom, upoznaje nekad slavnog pisca koji već godinama vodi usamljenički život. Snažno, emotivno i zrelo prijateljstvo koje se među njima razvija ima pozitivne efekte na obojicu. Iako je radnja filma potpuno izmišljena, mnogi kritičari upoređuju lik pisca sa Selindžerom. Sam Šon Koneri u ulozi povučenog genija kasnije će priznati da mu je on svakako bio inspiracija dok se pripremao za ulogu. Jedan krajnje nepretenciozan film mirne atmosfere koji će pomjeriti i najtvrđa srca zahvaljujući upravo svojoj iskrenosti i jednostavnosti.

189114-tt0181536
Foto: Titlovi.com

Becoming Jane, 2007

Ova biografska drama prati romansu između slavne britanske književnice Džejn Ostin i Tomasa Lefroja koji mnogo vremena provode zajedno plešući, razgovarajući i flertujući. Iako je njihova očaranost bila obostrana, siromaštvo i socijalni status su ih spriječili da tu ljubav i krunišu brakom. Predosjetivši da Ostinova, koja je tad bila samo jedno od sedmoro djece hempširskog pastora, dakle još uvijek neafirmisana kao poznata književnica, gaji emocije prema njihovom sinu, Lefrojevi roditelji ga hitno zovu nazad u London gdje će ostati ubrzo se oženivši bogatom nasljednicom. Kasnije uspješan pravnik i političar, Lefroj će svojoj prvoj kćerki dati ime Džejn. Vjeruje se da je po njemu i izgrađen lik gospodina Darsija u romanu Gordost i predrasude koji obiluje i drugim ličnim iskustvima iz ove romanse. Džejn Ostin se nikad nije udala.

becoming-jane-1200-1200-675-675-crop-000000
Foto: Letterboxd.com

Dead Poets Society, 1989

Ne znam treba li ovaj film uopšte posebno predstavljati. Mislim da nisam upoznala osobu kojoj se ne sviđa. Svi već znate o čemu se radi. Kao neko kome je podučavanje vodeća strast, naravno da sam potpuno zaljubljena u ovo, između ostalog, toliko inspirativno i izuzetno priznanje samom obrazovanju. Ali, ne bilo kakvom obrazovanju. Nego onom nesvakidašnjem, onom koje pokreće, onom koje budi u vama želju za učenjem i stalnim usavršavanjem, rastom i razvojem. Rijetki su i nevjerovatni nastavnici, pogotovo u današnje vrijeme kad se rad, znanje i zalaganje ne cijene, koji se potpuno predaju sopstvenom pozivu i koji koriste neuobičajene nastavne metode koje omogućavaju stvarne, konkretne i pozitivne promjene. Ta njihova zadivljujuća strast je toliko snažna i zarazna da ne znate ni šta vas je snašlo. O vezi sa književnošću i poezijom ne moram ni pisati. I, iako sam to mislila ostaviti za sam kraj, nekako mi se ovdje više uklapa. Jedna lijepa i pjesnički topla priča o našem čitalačkom klubu. Carpe diem! Rekoh li da je po ovom filmu kasnije nastao i roman? Da, da, dobro ste pročitali, upravo tim redo(slijedo)m.

deadpoets1
Foto: Tumblr.com

Midnight in Paris, 2011

Za sve ljubitelje književnosti, umjetnosti, muzike, prošlih vremena, Pariza, Ovena Vilsona, i, naravno, Vudija Alena, jedna lagana nostalgično-romantična komedija, jedan izlet u prošlost. Film u kojem ćete se družiti sa Hemingvejem, Tomasom Eliotom, Gertrudom Stajn, bračnim parom Ficdžerald, Salvadorom Dalijem, Modiljanijem, Pikasom, Gogenom, Degom, Tuluz-Lotrekom,.. Film za koji ćete poželjeti da nikad ne završi.

1_LxD9yGKWBmSqOBLBJ7PyYg
Foto: Medium.com

Paterson, 2016

I za sam kraj mogao bi vam se svidjeti ovaj film o životu jednog vozača autobusa koji u pauzama piše poeziju. Nevjerovatna je smirenost glavnog junaka koji vodi jedan prosječan, običan, gotovo prozaičan i monoton život u kojem svaki dan teče rutinski, stereotipnim i automatizovanim ponašanjem, situacijama i događajima, neodoljivo podsjećajući na onaj prethodni, bez bitnije naznake da će se išta u skoroj budućnosti promijeniti. Iako pomalo usporen, nevjerovatna je mirnoća koja vas prožima dok gledate reakcije protagoniste koje bi naizgled mogle biti doživljene kao lišene bilo kakve emocije i strasti. Jedna oda samom životu, mirnom i tihom, punom kreativnosti, ljepote, ljubavi i podrške na svakom koraku. Jedna potvrda da je život sam, kao takav, prva i čista umjetnost.

paterson3
Foto: Cinemayward.com

Eto, toliko od mene za danas. Čitajte i borite se sa vjetrenjačama jer svi smo mi i Hamlet i Don Kihot! I, naravno, slobodno predlažite vaše favorite i filmove koji se nisu našli na ovoj listi.

7 мишљења на “Filmovi inspirisani životima pisaca”

  1. Ajoj kakav divan, divan tekst! Evo ga čitam već treći put (prvo sinoć na telefonu, pa jutros na 24inča), sad pravim spisak filmova koji ću mom voljenom da prosledim kao „to do“ listu.
    Nemaš pojma koliki je ovo kompliment s obzirom da dolazi od nekog ko niti voli, niti gleda filmove!
    Ja sam ti oduvek bila baksuz po tom pitanju, mene je stvarno teško zadržati da gledam nešto što je „film za razonodu“. Odavde, sem za Šekspira i Društvo mrtvih pesnika ni za šta nisam ni čula. Naročito mi je primamljivo: The End of the Tour, Genius, The Hours i Finding Forrester.
    Imala si ti još jedan post ranije o filmovima rađenim po knjigama. I taj ti je bio odličan. Sećam se da si pisala o filmu Noćni voz za Lisabon (knjiga mi je jedna od omiljenijih). Vidi, mogla bih ja ovako s tobom i duže pričati, ali posao zove! Pozdrav, do čitanja 🙂

    Свиђа се 1 person

    1. Ooooo, pa hvala ti, ali baš. Uvijek znaš udijeliti kompliment i podići mi samopouzdanje! Odličan izbor si napravila sa ova četiri, ali obavezno javi utiske. Onaj prvi tekst je nastao na nagovor prijateljice koja je zagriženi filmofil i vodi jednu filmsku grupu na fb, a voli i knjige. Možeš misliti koja je meni čast bila napisati taj tekst kad je prijedlog došao od mog filmskog gurua, kako ju zovem od milja. A na ovaj me opet podstakao jedan čitalac koji je bio u potrazi za filmovima ove tematike. Volim filmove, a pogotovo ovakve, ali vrijeme. Pogotovo što u posljednje vrijeme uporno snimaju filmove duže od 2-2,5 sata?! U svakom slučaju, iskreno se nadam da ćeš uživati, a ja ću svakako sastaviti još koju listu, recimo inspirativni filmovi, filmovi za dušu, omiljene drame, filmovi u vezi sa školom, obrazovanjem, učiteljima koji nas mijenjaju i sl. Mogla bih i ja s tobom ovako, satima,..

      Свиђа се 1 person

  2. Od 12 filmova o kojima si pisala, odgledala sam 5, a za mnoge sam sada prvi put cula, i obavezno ih stavljam na listu. Za sve imam listu! Hahaha! The Hours, Shakespear in Love, Finding Forester, Dead Poets Society, Midnight in Paris – sve su to filmovi koji su mi se jako dopali i koje, kada naidjem na njih na TV-u, ponovo gledam. 🙂 Odlican post! Pozdrav!

    Свиђа се 1 person

  3. Baš je super lista filmova , sve sam printskrinovala da ne zaboravim kako se zovu kad ih budem skidala. Neke sam već gledala i sve ih volim koje si navela. Ja se iskreno nadam i molim te da napišeš još neku sličnu listu filmova. 🙂 Što se tiče Dead poets society-ja skroz se slažem ni ja ne znam nikoga kome se nije dopao taj film pravo malo remek-delo.

    Свиђа се 1 person

    1. E, pa baš mi je drago. Ako voliš sve koje sam navela a koje si već gledala, vjerujem da će tako biti i sa ostalima, ali molim te da mi javljaš utiske kako koji pogledaš, baš me zanimaju! I baš ti hvala za ovu slatku molbu! Blesavo se smješkam i razmišljam šta bih mogla, nisam dugo, a imala sam na pameti nekoliko meni zanimljivih listi (poput inspirativni/motivacioni filmovi, najbolji filmovi o učiteljima, sudske drame, omiljene komedije, predivni filmovi koje ljudi rijetko preporučuju,.. Jesi me stvarno podstakla. Elem, idu praznici, možda bih i mogla, mada ovih dana baš imam i puno posla. Ali, već se nekako radujem tvojoj reakciji i komentaru i to će me držati da sjednem i skuckam nekoliko redova.

      Свиђа се 1 person

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришете користећи свој WordPress.com налог. Одјави се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришете користећи свој Facebook налог. Одјави се /  Промени )

Повезивање са %s